Kávy sveta – spoznajte svet vďaka káve

kávy sveta

Káva je po rope jednou z najcennejších obchodovaných komodít na svete. Pestuje sa hlavne na miestach, ktoré spĺňajú požiadavky na jej prežitie (nadmorská výška, tropické podnebie). Existujú iba dve odrody, ktoré sa pestujú komerčne. Tieto odrody sú známe ako káva Arabica a Robusta. Arabica je odrodou, ktorá sa pestuje vo viac ako 120 krajinách v oblasti medzi obratníkom Raka a obratníkom Kozorožca. V každej z týchto krajín nájdeme charakteristické regióny pestovania kávy a spôsoby spracovania nepražených zelených zŕn, ktoré sa stávajú produktom predávaným pražiarom.

Pražiarne pražením zŕn pripravujú požadované príchute a kávu predávajú priamo spotrebiteľom alebo kaviarňam a maloobchodníkom. Po tejto náročnej ceste sa káva stretáva priamo so spotrebiteľom, ktorý si ju vychutnáva buď doma alebo v kaviarni. Všetky tieto faktory spôsobujú, že káva chutí inak a vytvárajú chuťové profily, ktoré si kávičkári obľúbili po celom svete. Spoznajte s nami svet vďaka káve – prinášame vám zoznam 15 najznámejších krajín, v ktorých sa pestuje káva. Spoznajte s nami kávy sveta, a to spolu s chuťovými profilmi, ktoré môžete od konkrétneho regiónu očakávať.

Prečítajte si aj: Ako pripraviť lahodné espresso – tajomstvo dokonalej kávy

regióny pestovania kávy

Amerika

Brazília

Brazília je známa tým, že je už 150 rokov najväčším producentom kávy na svete. Chuťový profil brazílskej kávy je krémový, čokoládový, orieškový, je známy veľmi jemnými ovocnými tónmi, je bohatý na ľahkú kyslosť, čo z neho robí obľúbenú voľbu po celom svete. Brazílske kávy sú ľahko dostupné a ochutnať ich môžete naozaj kdekoľvek. Vyskúšajte niektorú z našich brazílskych káv.

Kolumbia

Najlepšia káva široko ďaleko. Aj to sa traduje o Kolumbii, ktorá je známa svojou unikátnou aromatickou chuťou kávy. Klasický kolumbijský profil spája jemnú kyslosť a silnú karamelovú, čokoládovú sladkosť. Kolumbijská káva je známa aj svojím orieškovým a ovocným podtónom. Krajina kávových plantáží vám ponúka mnoho variánt a príchutí veľmi kvalitnej kávy Arabica. Zistite ako chutí káva z Kolumbie a objednajte si kolumbijskú kávu z našej pražiarne.

Peru

Peru je v celosvetovom rebríčku siedmym najväčším producentom zelenej kávy a má viac ako sto tisíc malých pestovateľov kávy. Káva z Peru je typická svojou kyslosťou a sladkými tónmi čokolády či orechov. Ochutnajte šálku organickej peruánskej kávy z nášho e-shopu.

Dominikánska Republika

Dominikánska republika je nielen vysnívanou destináciou na dovolenku, ale je známa aj produkciou vysoko kvalitnej kávy.  Kávovníky rastú vo vysokých nadmorských výškach a káva sa vyznačuje jemnou kyslosťou a zemitým tónmi. Kávu z Dominikánskej republiky nájdete aj v našej pražiarni.

neopražená káva

Mexico

Mexiko je známe širokou paletou jedál, mayských chrámov a bohatou kultúrou. Čo však mnohí nevedia je, že Mexiko má aj skvelú kávu a dlhú kávovú históriu. Mexiko sa radí k najväčším producentom certifikovanej organickej kávy a kávy „fair trade“. Chuť mexickej kávy je rôzna – môže byť veľmi bohatá a sladká s nádychom orechov alebo karamelu až ľahká a jemná s nádychom citrusov. Vyskúšajte šálku organickej mexickej kávy z našej ponuky, známu svojou jemnou chuťou citrusových plodov a kakaa.

Cuba

Káva sa na Kube pestuje od 18.storočia a vyznačuje sa nízkou kyslosťou a intenzívnou chuťou. Ochutnajte z našej ponuky napríklad kávu s príchuťou rumu.

Honduras

Produkcia kávy má v Hondurase bohatú a dlhú históriu. Hoci Honduras nie je najväčším svetovým vývozcom kávy, stále vyrába veľmi žiaduce zrná, ktoré si pochutnávajú ľudia na celom svete. Káva z Hondurasu je známa svojou ovocnou a sladkou čokoládovo-karamelovou chuťou. Organickú kávu z Hondurasu nájdete aj v našej ponuke.

Guatemala

Guatemala je krajinou prírodných krás a tradičných indiánskych zvykov. Guatemala bola až do roku 2011 jednou z piatich najväčších krajín vyrábajúcich kávu. Ochutnajte zo širokej palety chutí guatemalskej kávy od miestnych farmárov a nájdite si svoju kávu na našom e-shope.

neopražená vs. pražená káva

Ázia

India

India je dnes 6. najväčším producentom kávy na svete. Indické kávy sú zemité, korenisté a nie sú kyslé. Indická káva má menej sladký chuťový charakter ako iné krajiny, dobre sa spája s mliekom. Doprajte si chuť exotického korenia a bohatej chuti indickej kávy z našej ponuky.

Indonézia

Indonézska káva sa často predáva pod názvom konkrétneho regiónu, kde sa káva pestuje. Najobľúbenejšími oblasťami sú Sumatra a Jáva. Káva odtiaľto má nízku kyslosť, no silnú intenzitu s hlbokými zemitými príchuťami.

Papua Nová Guinea

Papua Nová Guinea pestuje kávu v menšom rozsahu a vo veľkých množstvách je často ťažšie dostupná. Sopečné pôdy dodávajú tejto káve sladkú a čistú príchuť, ktorú si vychutnávajú nielen domáci, ale aj turisti z celého sveta.

cappuccino

Afrika

Etiópia

Etiópia je najstarším známym producentom kávy a je pôvodom samotnej kávy Arabica. Káva z Etiópie je známa svojimi komplexnými, jasnými a ovocnými príchuťami, ktoré stelesňuje. Táto káva je charakteristická svojou kyslosťou a intenzívnou chuťou. Ak chcete ochutnať jemnú príchuť tejto kávy, vyskúšajte etiópsku kávu z našej ponuky.

Keňa

Keňa je veľmi vyspelou krajinou na výrobu kávy a dokonca má vyhradený systém hodnotenia veľkosti kávových zŕn. Kenské kávové zrná patria medzi najcennejšiu kávu na svete. Chuťový profil tejto kávy je kyslý a sladký, prelínajú sa v nej chute citrusov a sladkej čerešne s ľahkou dochuťou tmavej čokolády. Ak chcete ochutnať kávu, ktorá sa pestuje vo vysokých nadmorských výškach a má výraznú čistú chuť, kliknite tu.

Rwanda

Káva z tejto africkej krajiny je kvetinová a svieža, charakterizujú ju chuťové tóny sviežeho jablka. Káva tejto oblasti má vysoko kvalitnú kyslosť, strednú intenzitu a rozmanitú, sladkú chuť.

Tanzánia

Príchute tejto kávy sú citrusové a často sa označujú ako šťavnaté. Káva z Tanzánie je známa svojou vyváženou kyslosťou, sladkou chuťou a strednou intenzitou.

Nezabúdajte naše tipy sledovať na Facebooku či Instagrame.