Ako pripraviť lahodné espresso – tajomstvo dokonalej kávy

O správnej príprave espressa bolo už toho napísané naozaj veľa – azda každý portál, ktorý sa zaoberá kávou a jej prípravou, vám prináša “zaručený” spôsob, ako pripraviť lahodné espresso. Čo však musíte vedieť? Aké je tajomstvo dokonalej kávy? Ako pripraviť lahodné espresso?

espresso

Espresso

Espresso poznáme ako malú šálku (malý shot) vysoko koncentrovanej kávy. Pravé talianske ­espresso sa extrahuje 25 sekúnd pod tlakom 9 barov a je pripravené približne z 25-30 ml vody. Hoci vzhľadom jeho príprava vyzerá jednoducho, príprava skvelého espressa je zložitá. Aby ste si espresso naozaj vychutnali, potrebujete lahodné kávové zrná, kvalitný a čistý kávovar a mlynček, správnu teplotu vody a kávovaru, no v neposlednom rade, na prípravu vynikajúcej kávy potrebujete poznať správny postup prípravy. My vám prezradíme ako na to.

espresso

Ako pripraviť lahodné espresso – tajomstvo dokonalej kávy:

1.   Vyčistite portafilter (páku)

Jedným z obľúbených ranných rituálov je práve pitie kávy. Šálka voňavej kávy vie naozaj nakopnúť a dodať chýbajúcu energiu. Predtým, ako dáte kávu do portafiltru sa uistite, či je portafilter čistý a suchý. Vlhkosť a zvyšky predošlej kávy môžu spôsobiť, že chuť vášho pripravovaného espressa bude nadmerne extrahovaná = a teda viac horká.

čistenie páky

2.   Dávkujte správne

Na prípravu espressa potrebujete približne 7-9 gramov kvalitne pomletej kávy. Ak ste sa uistili, že páka je čistá, môžete do nej naporcovať 7-9g jemne zomletej kávy (ak robíte double shot, použite 15g kávy). Kvalitné espresso získate zomletím kávových zŕn na jemnejšie ako je piesok, ale nie príliš jemne, ako je to potrebné napr. pri tureckej káve.

dávkovanie do páky

3.   Zatlačte kávu tamperom

Je veľmi pravdepodobné, že mlynček vám do páky kávu namelie v tvare pyramídy – postavte páku do bumperu (stojana) a rovnomerne zatlačte tamperom. Kávu by ste mali zatláčať váhou 20 kg, čo si môžete skontrolovať na mechanickej osobnej váhe. Najpoužívanejšie tampery majú priemer 57-58 mm, prípadne 53 mm. Ak kávu nerovnomerne utlačíte, bude jednou stranou výpuste vytekať pomalšie a druhou rýchlejšie – ak budete robiť dve šálky kávy naraz, takáto chyba môže spôsobiť to, že jedno espresso bude veľmi silné a druhé, naopak, slabé.

zatlačenie kávy tamperom

4.   Do kávovaru nalejte filtrovanú vodu a počkajte, kým sa zohreje

Základnou zložkou kávového nápoja je voda – preto by mala byť kvalitná. Profesionálne kávovary používajú zmäkčovače vody, ktoré chránia kávovar pred vodným kameňom. Ak si kávičku robíte doma, do kávovaru nalejte mäkkú čerstvú vodu (napr. z filtračnej kanvice). Zapnite kávovar a počkajte, kým sa zohreje voda aj samotný kávovar.

Správne zohriaty kávovar = správne zohriata voda. Voda v kávovare by mala mať teplotu 88 – 94 °C, teplota kávy v šálke po extrakcii je už okolo 67 °C. Tesne pred prípravou espressa ešte vypustite z hlavy kávovaru trocha vody – prečistíte tak kávovar, a zároveň sa zohreje aj šálka.

zohrievanie vody a kávovaru

5.   Nasaďte páku do hlavice a začnite s prípravou espressa

Vložte páku do hlavice, dobre ju dotiahnite a začnite s prípravou kávy. Pustite vodu a nechajte kávu extrahovať asi 25 sekúnd. Ihneď podávajte – káva má hneď po príprave ideálnu teplotu a chuť.

príprava espressa

Aká káva je najvhodnejšia na prípravu espressa?

Čerstvosť a kvalitu vašej šálky espressa zásadne ovplyvňujú tri veci:

  1. zber úrody a dátum spracovania kávy,
  2. dátum praženia kávy,
  3. vhodne zvolené mletie kávy.

Chuť kávy odráža oblasť, v ktorej sa pestuje. V závislosti od poľnohospodárskych metód, pôdy a nadmorskej výšky; káva môže mať výraznú chuť a arómu. Dve odrody kávových zŕn, ktoré sa pestujú po celom svete, sú:

Arabica: Známa je pre svoju jemnú, ovocnejšiu a sladšiu chuť. Arabica je náročnejšia na pestovanie a obsahuje oveľa menšie percento kofeínu než Robusta. Zrnko Arabiky je ploché a natiahnuté, poväčšine má zakrivenú ryhu uprostred zrna.

Robusta: Pestuje sa v nižších nadmorských výškach, vďaka čomu rastie oveľa rýchlejšie ako Arabica. Chuťovo je Robusta nezameniteľná svojou zemitou horkosťou – dôvodom je vyšší obsah kofeínu v zrne. Zrnko Robusty je menšie, vypuklejšie a zaoblenejšie, s rovnou ryhou v strede.

vizuálny rozdiel medzi Robustou a Arabicou

Kvalitu espressa určuje aj odroda kávy, ktorú si zaobstaráte. Je len a len na vás, či siahnete po Arabike, či ochutnáte Robustu alebo vám viac ulahodí zmes Arabiky a Robusty. V našej pražiarni vám ponúkame čerstvú kávu z celého sveta.

Druhou polovicou úspechu v príprave domáceho espressa je dôkladné zomletie kávy tak, aby mala ideálnu jemnosť. Hrúbka mletia na espresso je podobná polohrubej múke či krupici.

Správne pripravené espresso má hustú konzistenciu a orieškovo hnedú cremu, ktorej chuť vám vyčarí úsmev na tvári. Ak ste pri príprave postupovali podľa týchto krokov, s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať v šálke lahodné espresso.

káva

Rady na záver

  1. Káva má výbornú chuť čerstvo po zomletí – preto si buď kúpte kávu zrnkovú, ktorú si pred prípravou viete pomlieť alebo si kúpte kávu priamo od pražiara.
  2. Chuť kávy výrazne ovplyvňuje aj hygiena vášho kávovaru a čistota použitých materiálov. Nezabúdajte kávovar pravidelne čistiť.

Nezabúdajte naše tipy sledovať na Facebooku či Instagrame.

 

167

Kvíz o káve - Vedeli ste, že...?

1 / 11

Predpokladá sa, že kávu objavil pastier kôz, ktorý si všimol, že kozy sú po konzumácii čerešní z kávovníka mimoriadne energické.

2 / 11

Kávové zrná sa volajú 'zrná' len na základe ich podobnosti, v skutočnosti sú to čerešne.

3 / 11

Ľudia na celom svete vypijú asi 2,25 miliardy šálok kávy každý deň.

4 / 11

Najdlhšie žijúca mačka, ktorá je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov, pila každý deň svojho života kávu.

5 / 11

Káva zostane po pridaní smotany/mlieka teplejšia asi o 20% dlhšie.

6 / 11

Káva je najefektívnejšia, ak ju pijete medzi 9:30 a 11:30h. ráno.

7 / 11

Už len vôňa kávy vás môže ráno “nakopnúť.”

8 / 11

Káva je najviac obchodovanou komoditou na svete.

9 / 11

40% svetovej produkcie kávy pochádza z Brazílie.

10 / 11

'Kopi Luwak' je najdrahšia káva sveta, ktorá sa vyrába z trusu cibetiek.

11 / 11

Krajina s najvyššou konzumáciou kávy je Kolumbia.

Your score is

The average score is 69%

0%