História kávy – príbeh kávy a jej putovanie svetom
Hoci má káva dlhú a zaujímavú históriu, nikto presne nevie, ako a kedy bola objavená, aj keď o jej pôvode existuje veľa legiend. V priebehu dejín sa použitie a význam kávy nemenil – už odpradávna bola vyhľadávaným diabolským nápojom, obľúbeným erotickým stimulantom či uspokojivou omámnou látkou. História kávy je naozaj bohatá a zaujímavá a zaslúži si vašu pozornosť. Prečítajte si príbeh o zrodení kávy a jej putovanie svetom.
Prečítajte si aj: 10 zaujímavosti o káve, o ktorých ste určite nevedeli
Známa legenda z Etiópie – príbeh o kozách plných energie
Legenda hovorí, že etiópsky pastier menom Kaldi objavil kávovník okolo roku 850 n. l. Podľa rozprávania, kozy, ktoré pásol, boli po konzumácii čerešní z kávovníka plné energie.
Pastier sa podelil o svoje nálezy s miestnymi mníchmi. Keď si sami pripravili nápoj zo zrnkovej kávy, uvedomili si, že majú viac energie a aktívni vydržia oveľa dlhšie. Keď sa správa o účinkoch kávy dostala na východ a káva zasiahla Arabský polostrov, začala sa cesta, vďaka ktorej kávové zrná putovali po celej planéte.
Káva sa stáva populárnou na Arabskom polostrove
Správa o tomto “novom nápoji” sa čoskoro rozšírila po celom svete a káva sa stala obľúbeným nápojom aj na celom Blízkom východe. Od 15. storočia sa káva pestovala v jemenskej štvrti Arábie a od 16. storočia bola známa aj v Perzii, Egypte, Sýrii a Turecku.
Kávu si ľudia vychutnávali nielen v domácnostiach, ale aj v mnohých verejných kaviarňach – zvaných qahveh khaneh, ktoré sa začali objavovať v Mekke, Medine a vo viacerých mestách na Blízkom východe. Popularita kaviarní bola neprekonateľná a ľudia ich navštevovali pre všetky druhy spoločenských aktivít. Práve v týchto časoch sa kaviarne stali dôležitým centrom pre výmenu informácií.
Qishr, čaj z čerešní, známy ako “Arabské víno,” ktorý všetci tak dobre poznali, vyrábali moslimskí askéti a mystici. Dopyt po káve bol v týchto časoch tak veľký, že vtedajší vodca zakázal akýkoľvek vývoz kávových zŕn. Napriek týmto obmedzeniam sa pútnikom putujúcim z Mekky podarilo prepašovať kávu späť do svojej domoviny a káva sa v týchto časoch dostala do viacerých kútov sveta, napr. do Indie.
Káva prichádza do Európy
Káva sa do Európy dostala cez Benátky, kde flotily obchodovali s parfémami, čajmi, farbivami a látkami s arabskými obchodníkmi. Mnohí Európania zvykli piť kávu v zámorí a priniesli si ju so sebou späť. Tento nápoj získal popularitu, keď ho začali predávať pouliční predajcovia. Káva do Európy prišla v 17. storočí a stala sa populárnou na celom kontinente. Medzi prvých európskych priekopníkov kávy patrilo práve Taliansko – v Benátkach v roku 1720 vznikla prvá európska kaviareň Florián, ktorá funguje dodnes.
Avšak, niektorí ľudia na tento nový nápoj reagovali nedôverčivo a nazvali ho „trpkým vynálezom Satana.“ Miestne talianske duchovenstvo kávu odsúdilo. Spory boli tak veľké, že o osude kávy musel rozhodnúť pápež Klement VIII. Pred rozhodnutím sa rozhodol nápoj ochutnať na vlastnej koži a zistil, že nápoj bol taký uspokojivý, že mu dal pápežský súhlas.
Napriek týmto kontroverziám sa kaviarne rýchlo stali centrami sociálnych aktivít a komunikácie vo veľkých mestách Anglicka, Rakúska, Francúzska, Nemecka a Holandska. V Anglicku vznikli „penny univerzity,“ volali sa tak preto, lebo za cenu penny si bolo možné kúpiť šálku kávy a zapojiť sa do podnetného rozhovoru.
Káva prichádza do Ameriky
V polovici 17. storočia bola káva dovezená do Nového Amsterdamu, ktorý Briti neskôr nazvali New York. Hoci sa káva na americkom kontinente spopularizovala, ľudia až do roku 1773, kedy v bostonskom prístave obyvatelia prezlečení za Indiánov potopili 342 debien čaju, preferovali pitie čaju. Vzbura známa ako Bostonské pitie čaju zmenila preferencie amerického obyvateľstva. Ako povedal tretí americký prezident, Thomas Jefferson, káva je obľúbeným drinkom civilizovaného sveta.
Vývoj v oblasti pestovania a obchodovania s kávou
Dopyt po káve rástol na celom svete. Na konci 18. storočia sa káva stala jednou z najvýnosnejších exportných plodín na svete. Káva počas svojej histórie prešla niekoľkými revolúciami. Instantná káva bola vyvinutá Davidom Strangom na Novom Zélande v roku 1889. Bezkofeínová káva bola prvýkrát vytvorená v roku 1903, zatiaľ čo kávový filter bol vyrobený v roku 1908. Práve toto pomohlo káve zostať obľúbeným nápojom, ktorý si zachoval svoje výhody a obľúbenosť medzi drinkami až do dnešných čias.