10 zaujímavosti o káve, o ktorých ste určite nevedeli

Sú ľudia, ktorí svoj deň nemôžu začať bez šálky čerstvo uvarenej kávy. Avšak, čo vlastne ľudia vedia o káve? Aké fakty poznáte o nápoji, bez ktorého si pomaly neviete predstaviť žiť? Ak sa vrátime v čase, vieme, že káva nie je len obľúbeným nápojom, už dlhé roky je aj akýmsi prostriedkom sociálnej interakcie. Ba čo viac, v minulosti sa ľudia pri šálke kávy stretávali najmä kvôli výmene informácií. Poďme si povedať 10 zaujímavosti o káve ako komodite, nápoji, súčasti kultúry či nášho každodenného života.

Prečítajte si aj: Aká káva je vhodná počas tehotenstva či dojčenia?

Kávové zrná sú v skutočnosti čerešne, to znamená že káva je vlastne ovocie

Káva pochádza z kvitnúcej rastliny podobnej kríkom, ktorá produkuje čerešne. Po dozretí sa vyberú, spracujú a vysušia. Každá čerešňa obsahuje dve alebo tri semená, ktoré by priemerný človek poznal ako kávové „zrnká.“ Plody tejto rastliny nie sú veľmi dužinaté, ale sú jedlé. Ich chuť závisí od oblasti rastu, podnebia a ďalších faktorov, ale všeobecná zhoda je v tom, že sú sladké ako med.

kávová čerešňa

Za kávu môžeme ďakovať etiópskym kozám plným energie

Legenda hovorí, že etiópsky pastier menom Kaldi objavil kávovník okolo roku 850 n. l. Podľa rozprávania, kozy, ktoré pásol, boli po konzumácii čerešní z kávovníka plné energie. Pastier sa podelil o svoje nálezy s miestnymi mníchmi. Keď si sami pripravili nápoj zo zrnkovej kávy, uvedomili si, že majú viac energie a môžu byť hore aj celú noc. Správa sa rozšírila medzi ďalších etiópskych mníchov a čoskoro potom zasiahla celý civilizovaný svet. A hľa, celosvetovo obľúbený nápoj je na svete!

poďakujme sa kozám

Šťastná manželka, šťastný život

Káva sa v 15. storočí stala obrovskou súčasťou tureckej kultúry. Podľa legendy vznikol zákon, ktorý dával ktorejkoľvek žene právomoc rozviesť sa s manželom, ak jej neposkytol dostatočné množstvo kávy. Pochopiteľné, že?

turecká káva

Káva sa zaslúžila o vznik prvej webkamery

V roku 1991 pracovníci University of Cambridge v Anglicku vymysleli kameru, ktorá vysielala živý prenos kávovaru všetkým zamestnancom, aby videli, či je hrniec kávy plný alebo nie, pričom si tak ušetrili cestu za kávou a nevyhnutné sklamanie. O pár rokov neskôr bola kamera pripojená k internetu a čoskoro sa stala medzinárodnou senzáciou.

kávovar plný kávy

Bezkofeínová káva obsahuje kofeín

Bezkofeínová káva nie je úplne bez kofeínu. Proces dekofeinácie zvyčajne odstráni 94-98 percent kofeínu. Podľa Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) obsahuje typická šálka bezkofeínovej kávy 2 miligramy kofeínu. V našej ponuke nájdete bezkofeínovú kávu s príchuťou čokolády, mandlí či orieškov, ktorú si určite zamilujete.

bezkofeínová káva

Po vode je káva druhým najviac svetovo konzumovaným drinkom

Káva sa konzumuje vo veľkom množstve – je to druhá najväčšia obchodovaná komodita na svete, prekonaná iba ropou. Hneď po vode je to druhý celosvetovo najobľúbenejší a najviac konzumovaný nápoj. Celosvetovo má káva hodnotu viac ako 100 miliárd dolárov.

káva

Ak do kávy dáte mlieko, vydrží teplejšia o 20% dlhšie

Káva zostane teplá o 20% dlhšie, keď do nej pridáte smotanu alebo mlieko. Prečo? Na to sa budete musieť opýtať nejakého fyzika. 🙂

káva s mliekom

Najdrahšia a najlahodnejšia káva sveta sa vyrába z trusu cibetiek

„Kopi Luwak“ je najdrahšia káva sveta. Pochádza z Indonézie a je vyrobená z kávových zŕn, ktoré prešli tráviacim traktom cibetky. Inými slovami, pochádza z cibetkových hovien. Predáva sa za 350 EUR a viac za kilo!

cibetková káva

Zaujímavosti o káve je naozaj veľa. Poznali ste nejaké alebo bolo všetko pre vás nové? Veríme, že naše poznatky obohatili vaše vedomosti… alebo vám minimálne urobili chuť na kávu 🙂

Nezabúdajte naše tipy sledovať na Facebooku či Instagrame.