Aké sú najobľúbenejšie druhy teplých kávových nápojov?

zaujímavosti o káve

Pri návšteve kaviarní sa vám môže zdať, že nápojový lístok majú naozaj ohromujúci. Ako môže majiteľ kaviarne poznať toľko typov kávových nápojov? Aké druhy kávových nápojov sú najobľúbenejšie a aký je medzi nimi rozdiel?

Prečítajte si aj: Arabica vs. Robusta – čo ich robí výnimočnými a aký je medzi nimi rozdiel?

druhy kávových nápojov

Espresso

Espresso poznáme ako malú šálku (malý shot) vysoko koncentrovanej kávy. Pravé talianske ­espresso sa extrahuje 25 sekúnd pod tlakom 9 barov a je pripravené približne z 25-30 ml vody. Hoci vzhľadom jeho príprava vyzerá jednoducho, príprava skvelého espressa môže byť naozaj zložitá. Espresso sa môže podávať “ako sólo drink,” alebo môže byť základom pre ďalšie kávové nápoje ako napr. cappuccino či latte.

Espresso Doppio

Doppio je pripravené zo 14 gramov kávy, ide o dvojitú dávku espressa. Ak ste mali naozaj ťažkú noc, šálka doppia je skvelým spôsobom, ako si ráno doplniť chýbajúcu energiu.

espresso doppio

Ristretto

Ristretto sa, podobne ako espresso, pripravuje zo 7 gramov kvalitnej kávy. Extrahuje sa 18 sekúnd a je pripravené približne z 20 ml vody. Ide o naozaj silnú kávu, ktorú si vychutnáte na jeden hlt.

Espresso Macchiato

Macchiato je ďalší nápoj na báze espressa, ktorý má na povrchu malé množstvo mliečnej peny. Je to akási zlatá stredná cesta medzi cappuccinom a doppiom.

macchiato

Americano

Americano je populárnym raňajkovým nápojom. Pripravuje sa rovnako ako espresso, následne sa zalieva horúcou vodou, pričom si stále udržuje vysokú hladinu kofeínu. Predpokladá sa, že americano vzniklo počas druhej svetovej vojny. Vojaci si do kávy pridávali vodu, aby jej mali viac.

Cappuccino

Cappuccino je ďalším obľúbeným raňajkovým nápojom, ktorého základ tvorí espresso doplnené speneným mliekom v šálke s objemom 150-180 ml.

cappuccino

Flat White

Flat White pochádza z Austrálie. Ide o dvojité espresso doplnené lahodným parným mliekom. Je veľmi podobný cappuccinu, avšak, chýba mu penová vrstva či čokoládová posýpka.

Cafe Latte

Lattečka sú objemovo veľké asi 330ml a okrem mliečnej peny sú zalievané aj horúcim mliekom. Cafe lattes sú nápoje vhodné pre kávových začiatočníkov, pretože kyslosť a horkosť kávy sa znižuje v dôsledku veľkého množstva mlieka v nápoji. Obľúbené sú klasické, ale aj ochutené lattečka.

cafe latte

Mocha

Mocha sa považuje za hybrid kávy a horkej čokolády. Čokoládový prášok alebo sirup mu dodáva bohatú a krémovú príchuť a znižuje kyslosť espressa. Moka je teda čokoládové espresso s pareným mliekom a penou.

Poznáme naozaj všelijaké druhy kávových nápojov. Aký je váš naobľúbenejší? A potom naopak, ktorý nápoj vás láka, no ešte ste ho neochutnali? Nezabúdajte, že výnimočné kávové odrody, z ktorých si môžete pripraviť chutné kávové nápoje aj doma, nájdete aj na našom e-shope.

Nezabúdajte naše tipy sledovať na Facebooku či Instagrame.