Káva bola privezená do Guatemaly v polovici 17. storočia ako okrasné rastliny. Výroba kávy sa však skutočne nezačala až v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bol priemysel prírodných farbív v krajine predstihovaný syntetickými výrobkami, a na záchranu hospodárstva bolo potrebné nové odvetvie.
Vláda podporila rast kávových plantáží a káva sa rýchlo stala najväčším vývozom krajiny. V skutočnosti bola Guatemala až do roku 2011 jednou z piatich najväčších krajín vyrábajúcich kávu, keď ju Honduras konečne prekonal.
V roku 1960 si pestovatelia kávy vyvinuli vlastnú úniu, ktorá sa oficiálne stala známou ako Anacafé (Asosiación Nacional del Café). Táto organizácia je teraz zodpovedná za marketing, výskum a finančnú podporu nových a existujúcich poľnohospodárov.
Usilujú sa tiež zlepšiť život poľnohospodárov vo vidieckych oblastiach.
Ženský Projekt – Con Manos de Mujer
Túto kávu vyrábajú výlučne ženy, ktoré sú členmi siete žien ACODIHUE v oblasti pestovania žien, ktorá sa v ich rodnom jazyku Mam označuje ako Awal Nan (Siembra de Mujer). Iba 22% ročnej produkcie ACODIHUE spadá pod označenie Café con Manos de Mujer, čo predstavuje rafinovaný výber kávy družstva.
Osemdesiat percent kávy ACODIHUE pochádza od domácich žien a producentiek v hornatom území Cuchumatanu, Huehuetenango. Najčastejšími príčinami tohto vysokého počtu sú vdovy a migrácia do Spojených štátov; ženy sa zvyčajne starajú o krajinu a o svoje deti. Na uznanie tvrdej práce týchto žien získala organizácia ACODIHUE certifikát Manos de Mujer (ženské ruky), prostredníctvom ktorého družstvo uznáva ich prínos pre ich domácnosť a pre národné hospodárstvo.